Näillä menettelytavoilla pyritään siihen, että viestintäkanavien käyttö on helppoa, tehokasta, ja viestit löytävät mahdollisimman hyvin perille. Tässä puhutaan sähköpostista (hallituksen sähköpostiryhmä) ja WhatsAppista (hallituksen ryhmä ja muut ryhmät).
Sähköposti
- Huolehdi siitä, että otsikko vastaa viestin sisältöä. Muuta otsikkoa tarvittaessa. Otsikon vaihtaminen ei riko ketjutuksia ohjelmissa, jotka ketjuttavat viestejä.
- Voit halutessasi siivota otsikon alkuun monistuneita ”VS: VS:” tms. merkintöjä, jotta otsikon varsinainen sisältö mahtuu paremmin näkyviin puhelimenkin ahtaissa näkymissä.
- Käytä reaktiohymiöitä (peukkuja ym), kun haluat osoittaa tukesi jollekin ajatukselle tai viestille.
- Älä lähetä erillistä viestiä, jossa on esim. peukku tai muu ”tarra”. Syy: erillisestä peukkuviestistä tulee ilmoitus hyvin monelle ihmiselle. Ilmoitusten mykistäminen on tähän huono paikkauskeino, jos kuitenkin haluaa ilmoituksia uusista viesteistä, joissa on uutta sisältöä.
- Kirjoita WhatsApp-ryhmiin vain kyseisten ryhmien aihepiiriin kuuluvia viestejä.
Sivua on päivitetty viimeksi 8.1.2025.