Etusivu » Koulutus » Peruskurssien, soveltavan melonnan ja keskiviikkomelontojen ohjaaminen ja ohjaajatilanne 2022

Peruskurssien, soveltavan melonnan ja keskiviikkomelontojen ohjaaminen ja ohjaajatilanne 2022

Ilmoita osoitteeseen kurssit@vihuri.info kiinnostuksesi lähteä mukaan soveltavan melonnan kurssille, peruskursseille tai keskiviikkomelontaan. Vihurin kurssitoiminta tarvitsee kaiken tasoisten melojien panosta kurssien ohjaamisessa. Samalla kehityt itse myös melojana ja ohjaajana, joten ilmoittaudu mukaan rinkiin.

Ennen toimimistasi peruskurssin ohjaamistehtävissä, lue Peruskurssiohje. Ohje sisältää myös peruskurssin turvallisuusohjeen. Jos olet tulossa sovelletun melonnan ohjaajaksi, lue Sovelletun melonnan turvallisuusohje.

Vaatimukset eri tehtäviin peruskursseilla

Vastuuohjaaja

  • melonta-ja soutuliiton hyväksymän ohjaajakurssin suoritus
  • riittävä kokemus apuohjaajana toimimisesta Vihurin peruskursseilla
  • Vihurin kurssijaoksen näkemyksen mukaan riittävä opetus- tieto- ja taitotaso

Ohjaaja

  • osaa hyvin peruskurssilla opetettavat asiat
  • osaa opettaa valvottuna em. asioita
  • kyky reskuttaa kaatunut meloja

Seurusteluohjaaja

  • osaa suorittaa turvallisesti peruskurssilla opetettavat asiat
  • pystyy antamaan neuvoja peruskurssilaisille
  • ei joudu avustettavaksi peruskurssin olosuhteissa

Ohjaajatilanne 2022

Näytöstä riippuen, käännä puhelin vaaka-asentoon tai raahaa taulukkoa vasemmalle saadaksesi myös seurusteluohjaajien sarakkeen näkyviin.

TapahtumaVastuu­ohjaajaOhjaajat (apuohjaajat)Seurustelu­ohjaajat ja apulaiset
Meloja2 -koulutus ohj.kurssille pyrkiville
28.-29.5.
Jani RaipalaVille Mantere
Leevi Toivo
1. Meloja1 -peruskurssi
30. – 31.5. ja 2.6.
Ella PasolaKatja Schüle
Altti Kurki
Aku Pohjola ma, ti
Leevi Toivo, to
Inari Ruonamaa
Jonna Ahvenkoski
Keskiviikko­melonta 1.6.
Pertti PeussaMaila Ojala-Fulwood
Dave Fulwood
2. Meloja1 -peruskurssi
6.-7. ja 9.6.
Teemu Marku ma-ti
Ville Mantere to
Maiju Viikinniemi
Natalia Kyheröinen
Pasi Kyheröinen
Milla Virkki
Mikko Sarlin
Sanna Säynäjäkangas ma, ti
Keskiviikko­melonta 8.6.Timo Aalto
3. Meloja1 -peruskurssi
13.-14. ja 16.6.
Teemu Marku ma
Aku Pohjola ti
Ville Mantere to
Petteri Kosonen
Antti Porkka
Krista Niskakari ma
Sari Kiuru ti, to
Shihab Chowdhury
Tiina Ilkka ma, to
Reetta Reinikainen ma, ti
Annukka Huuskonen ti, to
Keskiviikko­melonta 15.6.Matti Koistinen
Soveltavan melonnan
teoria­koulutus
20.6.
Petra Peltoniemi
Tiina Ilkka
4. Meloja1 -peruskurssi
20.-21.6 ja 23.6.
Ville Mantere ma
Marko Marenk ti, to
Petteri Kosonen
Teemu Mäki
Jaska Kallio
Saija Vihula ma
Maija Ihantola
Urho Ihantola
Anna Heickell ti
Keskiviikko­melonta 22.6.Aku Pohjola
5. Meloja1 -peruskurssi
27.-28. ja 30.6.
Riku HeikkiläTatu Sahrman
Jaakko Palokangas
Shihab Chowdhury
Minna Tamminiemi ma, to
Paula Mäkiprosi ti
Vihurin kesäpäivä 29.6.
valjalla klo 18 alkaen
Ville Mantere
Juhis Paavola
Leo Janka
Ulla Rytsy
Reskutus­harjoitus 1.7.Sari KiuruVille Mantere
6. Meloja1 -peruskurssi
2. – 3.7. (la-su)
Johanna MäenalustaMikko Puonti
Petteri Ovaska (MeVä) la
Milla Virkki la
Maija Ihantola su
Xxxxx Ihantola su
Aino Malinen la
Jarmo Pesonen su
Soveltavan melonnan kajakkivalinnat 4.7.Tiina Ilkka
Keskiviikko­melonta 6.7.Juhis PaavolaVille Mantere
Soveltava melonta 7.7.Ville MantereTiiina Ilkka
Petra Peltoniemi
Annamari Hannula
Ea Alatalo ja Pico
Harri Peltoniemi
Eveliina Piirtola
Soveltava melonta 11.7.
Läheis­avustajien reskutusharjoitus
Ville MantereEa Alatalo
Keskiviikko­melonta 13.7.Hannu Kaukola
Soveltava melonta 14.7.Annamari HannulaVille Mantere
Tiina Ilkka
Timo Aalto
Sanna Ahtee
Elina Niemi
Ea Alatalo ja Pico
Susanna Kiri
Eveliina Piirtola
Kaisa Mikkola
Emilia Vuorinen
Keskiviikko­melonta 20.7.Hannu KaukolaVille Mantere
Soveltava melonta 21.7.Ville Mantere
Aku Pohjola
Tiina Ilkka
Susanna Kiri
Kaisa Mikkola
Timo Ilkka
Aki Rantanen
Kati Ala-Huikku
Emilia Vuorinen
Kirsi-Marja Hög
Eveliina Piirtola
Anneli Hiltunen
Emmi Kontila
Keskiviikko­melonta 27.7.Pertti Peussa
Soveltava melonta 28.7.Ville Mantere
Timo Aalto
Petra Peltoniemi
Tiina Ilkka
Elina Niemi
Marianne Purola
Kaisa Mikkola
Ea Alatalo ja Pico
Eveliina Piirtola
Anne Pakarinen
Harri Peltoniemi
Maija Ihantola
Keskiviikko­melonta 3.8.Aku Pohjola
Soveltava melonta 4.8.Ville Mantere
Timo Aalto
Petra Peltoniemi
Harri Peltoniemi

Ea Alatalo ja Pico
Eveliina Piirtola
Maija Ihantola
Urho Ihantola
Emmi Kontila
Jan Viljanen
Keskiviikko­melonta 10.8.Teemu Mäki
Soveltava melonta 11.8.Ville ManterePetra Peltoniemi
Tiina Ilkka
Jan Viljanen
Ea Alatalo ja Pico
Anne Pakarinen
Eveliina Piirtola
Emmi Kontila
Maija Ihantola
Urho Ihantola
Aino Malinen
Keskiviikko­melonta 17.8.
Soveltava melonta 18.8.Ville MantereHarri Peltoniemi
Elina Niemi
Tiina Ilkka
Ea Alatalo ja Pico
Eveliina Piirtola
Maija Ihantola
Urho Ihantola
Aino Malinen
Annikki Sangi
Kirsi-Maria Hög
Anni Grenzmann

Keskiviikko­melonta 24.8.Pertti Peussa
Soveltava melonta 25.8.Petra Peltoniemi
Sanna Ahtee
Kaisa Mikkola
Tiina Ilkka
Ea Alatalo ja Pico
Anne Pakarinen
Eveliina Piirtola
Keskiviikko­melonta 31.8.