Rauhaniemen kansankylpylän remontti on alkanut tietöiden osalta pysäköintialueen ja saunan välillä. Tavoitteena on tietöiden valmistuminen elokuun 2025 loppuun mennessä.
Autoilu vajalle
Kansankylpylän parkkialue on siirtynyt: Autojen parkkeeraus Romsinpolun päähän, perhetukikeskus Päiväperhon alueella olevalle paikoitusalueelle (kiekolla 3 h).
Kulkuyhteys Rauhaniemen saunalle, Vihurin vajalle ja viereisen tontin venekerholle tullaan pitämään koko ajan käytössä. Ajoittain työmaasta on väliaikaista haittaa vajalle autoiluun, tie voi olla poikki ja autoliikenne ohjataan vajalle kiertotietä. Tällä hetkellä työmaa-alue alkaa Rauhaniemenreitin käännöksen jälkeen, joten kulku vajalle onnistuu toistaiseksi normaaliin tapaan.
Suositaan mahdollisuuksien mukaan joukkoliikennettä tai kävelyä / pyöräilyä
Joukkoliikenne Rauhaniemeen toimii normaaliin tuttuun tapaan. Jalan tai pyörällä vajalle kulku onnistuu läpi kesän varmuudella. Koska jalankulku Rauhaniemen kansankylpylään on ohjattu kiertoteille, reitillä saattaa olla tavallista enemmän kevyttä liikennettä.
Vihurin retket toteutuvat aiemmin suunnitellusti. Myös soveltava melonta toteutuu aiempien vuosien tapaan Rauhaniemessä.

Tämä tiedote päivittyy tietyömaan edetessä. (päivitetty 16.6.2025)